Az ősz végével és a tél közeledtével már egyre többen elkezdenek gondolkozni a téligumi vásárláson. Sokan talán négyévszakos szettel igyekeznek átvészelni a hideg hónapokat, de legyünk vele tisztában, hogy ez nem tudja helyettesíteni a dedikáltan téli időjárásra készült gumikat. Mi alapján válasszunk hát a téligumi kínálatból?
Téligumi, 7 fokos szabály és a 3 betűs rendszerek
Mindenekelőtt érdemes tisztázni, hogy miért is annyira fontos a téligumi használata. Azt bizonyára mindenki tudja, hogy a hideg megkeményíti az abroncsokat, ezáltal kevésbé lesznek rugalmasak, veszítenek a tapadásukból, összességében irányíthatatlanabb lesz az autó. A téligumik azonban speciális keverékből készülnek, amely lehetővé teszi, hogy alacsony hőmérsékleten is rugalmasak maradjanak. Mintázatuk pedig kifejezetten a tapadást segíti a havas és jeges utakon.
A 7 fokos szabály valójában egy ajánlás arra, hogy az autósoknak mikor érdemes téligumira váltaniuk. Amikor a napi középhőmérséklet már nem éri el a 7 fokot, akkor már valószínű, hogy reggel a csúcsforgalomban még bőven mínuszok vannak. Sokan úgy lehetnek vele, hogy amíg nem esik le a hó, nem fagy az út, addig fölösleges a téligumi felrakásával bajlódni. Ám ez a bizonyos 7 fok azt a hőmérsékletet jelenti, amikor a nyárigumik már elkezdenek merevebbé válni, csökken a tapadásuk, nő a féktávolság. Ne higgyük, hogy a blokkolás- vagy a kipörgésgátló rendszerek megvédenek minket a balesetektől, ezek ugyanis csak akkor hatékonyak, ha az abroncsok megfelelő állapotban vannak. Márpedig egy merev nyárigumi esetén az ABS máris sokkal kevésbé lesz hatékony.
Hogy találd meg az ideális téligumit?
Az év végi időszakban rengeteg téligumi akciót lehet látni, érdemes tehát bizonyos szempontok szerint szelektálni közöttük. Az első és legfontosabb, hogy a gumi megfeleljen az autó gyári előírásainak – az abroncs oldalán lévő jelölések nagyon hasznosak lehetnek az eligazodásban. Ha a gyártó/kereskedő többféle méretet is ajánl, téligumiból célszerű a keskenyebbet választani. Ennek egyszerű oka az, hogy ilyenkor nagyobb nyomás helyeződik kisebb felületre, ezáltal az abroncs hatékonyabban fogja kiszorítani maga alól a havat és a latyakot, így nehezebben csúszik meg.
Fontos szempont továbbá, hogy mennyit és milyen távolságon szoktunk közlekedni. Ha főleg csak városban vezetünk, egy középkategóriás gumi is megfelelő lehet, de ha sokat utazunk hosszú távokra, akkor már érdemes a prémium kategóriák felé kacsintgatni a minél jobb minőség és hosszabb gumiélettartam miatt. Ár-érték arány vizsgálatakor pedig mindenképpen tartsuk észben, hogy egy ismert és megbízható márka gumija mindig jobb befektetés, mint egy ismeretlen gyártó olcsóbb abroncsai. A biztonságon soha nem érdemes spórolni! Az akciós téligumik összehasonlításában a Gumidirekt weboldala is rengeteget tud segíteni.
Végül egy jó tanács, miszerint célszerű minél előbb megrendelni és felszerelni a téligumikat. A legtöbb ember hirtelen rohamozza meg a kereskedéseket amikor beüt az igazi tél, ám épp emiatt az ugrásszerű kereslet miatt sem a szervizek, sem a gyártók nem tudnak lépést tartani az igényekkel és csak hetekkel későbbre tudnak időpontot adni. Ha nem szeretnél te is belecsúszni ebbe, akkor igyekezz minél előbb lebonyolítani a vásárlást.